Google Webmaster Tools URL Kaldırma

SEO yönünden önem taşıyan kriterlerden biri de tabi ki web sitesinin sağlığıdır. Bu sebeple google ya da diğer arama motorlarının webmaster tools panelleri günlük olarak mutlaka ziyaret edilerek, herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Daha çok google arama motoruna yönelik yapılan SEO çalışmaları için de tabi ki google webmaster tools önem taşımaktadır.

Bu araç sayesinde site sağlığı ciddi düzeyde kontrol edilebildiği gibi, herhangi bir problemin tespiti de kolayca yapılabilmektedir.

Bu konumuzda daha önce yazılan fakat daha sonra silindiğinden tarama hatası meydana getiren url’lerin kaldırılmasından bahsedeceğim.

Bir örnek vermek gerekirse, mesela siz matbaa arıyorsunuz ve davetiye bastıracaksınız. Bir arkadaşınız sürekli olarak çalıştığı bir matbaanın adresini verdi ve yola koyuldunuz. Adrese ulaştığınız da o da ne? matbaa adres değiştirmiş veya kapanmış. Böylelikle yanılmış, yorulmuş ve gereksiz yere yol parası veya yakıt harcamış oldunuz.

Bulunamayan URL’lerde tıpkı buna benzemektedir. Siz kullanıcılarınıza bir url vermiş sonra silmişsiniz fakat bunu google’a veya diğer arama motorlarına bildirmediğinizden dolayı da hala arama motorlarında bu link duruyor fakat kullanıcı bir şekilde tıkladığında herhangi bir sayfaya ulaşamıyor. Bu da webmaster tools’a tarama hatası olarak yansıyor.

Böyle url’ler tespit ettiğinizde ilk olarak sayfanın sitede olup olmadığına bakılmalı. Eğer gerçekten silindiyse ya aynı url kullanılarak konu / ürün tekrar eklenmeli. Eğer bu yazıyı veya ürünü kaldırmanız gerektiyse wm toolstan URL kaldır yapmalısınız.

Google Webmaster Tools panelinde sol menüde Tarama > Tarama hataları sekmesinde sitenizde tespit edilen tüm tarama hatalarını tespit edebilirsiniz. Bu kısımda Masaüstü, Akıllı Telefon ve Özellikli Telefon şeklinde 3 kısım görürsünüz. 3 kısımda tek tek kontrol edilerek herhangi bir tarama hatası varsa bu linkler yine Google Dizini > Tarama hataları kısmından iptal edilmelidir.

örneğin http://siteadresi.com/abc.html şeklinde tarama hatanız varsa, URL Kaldır kısmından bu url iptal edildikten sonra yine tarama hataları kısmından üzerine tıklanarak Düzeltildi olarak işaretlenmelidir. Tüm tarama hatalarınızı iptal ettikten sonra siteniz olumlu yönde etkilenecektir.

Celilcan dostumuzun chrome için hazırlamış olduğu bir eklenti mevcut. Bu eklenti sayesinde tüm url’leri otomatik olarak kaldırmanız da mümkün olabiliyor. Fazla sayıda url kaldırmak isteyen arkadaşların işlerini oldukça kolaylaştıran bu eklentiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Eklentinin detaylı olarak kullanımına da buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın