14 okuma

Kredi Kartı Borç Sorgulama

Bu sayfaya muhtemelen kredi kartı borcunuzu sorgulamak için ulaştınız. Fakat bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli faktörler mevcut. Google arama motorunda birşeylerin araştırmasını yaparken tesadüfen bir kredi kartı borculama sitesine ulaştım ve insanların ne kadar sahtekar olabileceklerine bir kez daha şahit oldum. Bu siteyi kullananlar muhtemelen dolandırılıyorlar.

Nasıl mı?
Öncelikle kredi kartı borcunuzu öğrenmek istiyorsanız bunu ait olduğu bankanın telefon numaralarından veya bankanın sitesinden online işlemlere ulaşarak yapmalısınız. Kötü niyetli biri (başıma bela almamak için ismini vermek istemiyorum) öyle profesyonelce bir site hazırlamış ki, sizlerin kredi kartı bilgilerini çalması hiç zor değil. Söz konusu site ya da siteleri google’da kredi kartı borcu sorgulama yazdığınızda görecek ve anlayacaksınızdır.

Hazırlanan site muazzam, sistem öncelikle sizin kredi kartınızın hangi banka ya da kuruma ait olduğunu seçmenizi istiyor. Bunun ardından kart numaranızı oluşturulan bir sanal klavye ile girmenizi sağlıyor, bunun sebebi güven vermek. Yani kart numaranızı bu sanal klavye ile oluşturun ki bilgisayarınızda bulunan herhangi bir keylogger yazılımı ile bilgileriniz çalınmasın diyor. Kart ismini, son kullanma tarihini ve güvenlik numarasını da gayet güzel bir şekilde girmenizi istiyor. Bu bilgileri girdiğinizde muhtemelen sistem yok, şu an borcunuz görüntülenemiyor şeklinde ibare gösterecektir. Aslında burada olan tek şey, sizin kredi kartı bilgilerinizin kötü amaçlı kişilere gittiğidir.

Bu ekranda rastgele isim, banka, kart numarası ve güvenlik kodu girmiş olmama rağmen benim karşıma 3D secure ekranı geldi. (çünkü siz bilgilerinizi girdiğinizde yine güven verebilme amacıyla bu doğrultuda bir sayfa hazırlanmış.) Altta 05********* şeklinde bir alan vardı, sanki o benim telefonummuş gibi bir algı oluşturmaktı amaç. Gönder dediğimde muhtemelen birşey olmayacaktı. Ayrıca sitenin altında 128 Bit SSL kullanıldığı yazılıyken, sayfada herhangi bir SSL kullanımı da yoktu.

Tüm bankalar bu bilgileri öğrenebilmek için gerekli internet ve telefon bankacılıklarını çok güzel bir şekilde hazırlamış olmalarına rağmen eminim ki bu tarz sitelere girip bilgilerini kaptıran çok olmuştur. Bilinçsiz internet kullanımı maalesef pekçok zaman insanların başını yakan bir teknolojidir. Doğru şekilde kullanıldığında ise eşi olmayan bir nimet.

Bankalara ait interne siteleri ve telefon numaralarını bulmak hiç zor değil. Lütfen kimseye bilgilerinizi çalması için fırsat vermeyin ve interneti doğru kullanın.

Umarım bu kötü niyetli kişiler gün gelir ve kimseyi kandıramazlar.

Bu konuma yapılan yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?