821 okuma

WordPress Admin Paneli Giriş Logosu Değiştirme

Dışarı web tasarım hizmeti veren veya kendi sitesi çok daha şık dursun diye görselliğe önem veren bazı arkadaşlar wordpress admin paneli girişinde yer alan wordpress logosunu değiştirerek kendi logolarını koymak isteyebiliyorlar. Her ne kadar çok gerekli değilse de ince ayrıntılara önem veren arkadaşlar yapmak isteyebilirler.

WordPress admin paneli giriş logosunu değiştirmek için sitenizde kullandığınız temaya ait klasörün içerisinde yer alan functions.php dosyasına bir kod eklemeniz gerekmektedir. Tema klasörünü ve functions.php dosyasını wp-content > themes > sizintemanız > functions.php yolunu takip ederek bulabilirsiniz.

Eğer wordpress konusunda henüz yeniyseniz ve kod ekleme çıkarma işlemlerine çok hakim değilseniz functions.php dosyasının yedeğini almanızı tavsiye ederim. Aslında oluşacak herhangi bir hataya karşı uzman olsanız da her zaman düzenleme yapacağınız dosyaların yedeğini almanız herhangi bir hata aldığınızda zaman kaybetmemek açısından avantaj sağlamak için alışkanlık haline gelmelidir.

functions.php dosyasını bulduysanız açın ve aşağıda ki kodu en aşağıda bulunan ?> kodundan önce yerleştirin.

 
function custom_loginlogo() {
echo '<style type="text/css">
h1 a {background-image: url('.get_bloginfo('template_directory').'/images/admin-logo.png) !important; }
</style>';
}
add_action('login_head', 'custom_loginlogo');

add_action('login_head', 'custom_loginlogo');
function the_url( $url ) {
    return "https://www.kadirkarabulut.com.tr/";
}
add_filter( 'login_headerurl', 'the_url' );

Yukarıda ki kodu ekledikten sonra temanızın içerisinde yer alan images klasörüne logonuzu admin-logo.png şeklinde adlandırarak atabilirsiniz. Dilerseniz kod içerisinde ki yolu da istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Örneğin temanızın içerisinde images değil de img klasörü mevcutsa /images/admin-logo.png yazan yeri /img/admin-logo.png olarak değiştirebilirsiniz. İsterseniz admin-logo.png değil farklı bir isimle de atabilirsiniz ancak kodda yer alan admin-logo.png kısmını kendi logo isminize göre değiştirmeyi unutmayın.

Umarım yardımcı olabilmişimdi. Bir başka konuda görüşmek üzere.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?