3.883 okuma

Google Search Console URL Kaldırma

Bilgi: Eski adı Google webmaster tools olan aracın ismi Google search console olarak değişmiştir.

SEO yönünden önem taşıyan kriterlerden biri de tabi ki web sitesinin sağlığıdır. Bu sebeple google ya da diğer arama motorlarının webmaster tools panelleri günlük olarak mutlaka ziyaret edilerek, herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Daha çok google arama motoruna yönelik yapılan SEO çalışmaları için de tabi ki google search console (google webmaster tools) önem taşımaktadır.

Bu araç sayesinde site sağlığı ciddi düzeyde kontrol edilebildiği gibi, herhangi bir problemin tespiti de kolayca yapılabilmektedir.

Bu konumuzda daha önce yazılan fakat daha sonra silindiğinden tarama hatası meydana getiren url’lerin kaldırılmasından bahsedeceğim.

Bir örnek vermek gerekirse, mesela siz matbaa arıyorsunuz ve davetiye bastıracaksınız. Bir arkadaşınız sürekli olarak çalıştığı bir matbaanın adresini verdi ve yola koyuldunuz. Adrese ulaştığınız da o da ne? matbaa adres değiştirmiş veya kapanmış. Böylelikle yanılmış, yorulmuş ve gereksiz yere yol parası veya yakıt harcamış oldunuz.

Bulunamayan URL’lerde tıpkı buna benzemektedir. Siz kullanıcılarınıza bir url vermiş sonra silmişsiniz fakat bunu google’a veya diğer arama motorlarına bildirmediğinizden dolayı da hala arama motorlarında bu link duruyor fakat kullanıcı bir şekilde tıkladığında herhangi bir sayfaya ulaşamıyor. Bu da webmaster tools’a tarama hatası olarak yansıyor.

Böyle url’ler tespit ettiğinizde ilk olarak sayfanın sitede olup olmadığına bakılmalı. Eğer gerçekten silindiyse ya aynı url kullanılarak konu / ürün tekrar eklenmeli. Eğer bu yazıyı veya ürünü kaldırmanız gerektiyse wm toolstan URL kaldır yapmalısınız.

Google Search Console Kırık Link Kaldırma

Google Search Console hesabınıza giriş yaptığınızda sol tarafta yer alan menüden Dizin kategorisi altında ki URL Kaldırma sekmesine tıklayınız.

google search console url kaldırma

URL Kaldırma sekmesine tıkladığınızda karşınıza üst kısımda ki bir alan gelecektir. Sağ üst köşede “Yeni İstek” butonuna tıklayın. Karşınıza açılacak olan ekranda sizden kaldırmak istediğiniz url’yi yazmanızı isteyecektir. Sitenizden kaldırdığınız içeriğe ait linki buraya doğru ve eksiksiz bir şekilde girerek ileti butonuna basın. Sayfa size kaldırmak istediğiniz URL’yi gösterecek ve son defa onayınıza sunacaktır. Eğer eklemiş olduğunuz linkin doğru olduğundan eminseniz “İstek Gönder” diyerek isteği gönderebilirsiniz.

İsteği gönderdiğinizde az önce ekran görüntüsünü paylaştığım URL Kaldırma sayfasında talep ettiğiniz linki “İstek Gerçekleşiyor” şeklinde görebilirsiniz.

İptal etmek isterseniz en sağda yer alan üç noktaya tıklayarak “isteği iptal et” diyebilirsiniz.

Bu konuda destek almak isterseniz kadirkarabulut.com/iletisim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?