1.152 okuma

SEO Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur?

Web sitenizin amacı her ne olursa olsun ziyaretçi çekmek için gereken uygulamaları karşılayacak donanıma sahip değilseniz bu işlemleri gerçekleştirmek amacıyla bir seo uzmanı ile çalışmanız gerekir. Bir çok kişi internet üzerinde bulunan kaynaklardan edindiği bilgilerle her ne kadar kendisi yapmaya çalışsa da maalesef her kaynak doğru bilgi vermemekte, sizi yanıltmaktadır. Bu doğrultuda verdiğiniz emek ise siteniz için pozitif değil tamamen negatif etki yaratır.

SEO hakkında maalesef hiç bir bilgisi olmayan insanlar sadece “backlink” alarak yapıldığını düşünmekte ve bu çalışmaların satışını paket halinde yapan insanlara itimat etmektedir. Ancak SEO sadece backlink değildir. İlk olarak yapılması gereken sahip olduğunuz web sitesinin iç optimizasyonu yaparak gereken kriterlere sahip hale getirmek, hızlandırmak ve site içeriğini geliştirmektedir. Bunun yanı sıra sitenin kırık bağlantı kontrolü, tarama hataları, link çıkışları, menü ve iç link yapısı ile sitenize gelen bağlantılarında kontrol edilmesi başlıca işlemlerdendir.

Öncelikle bilinmesi gerekir ki doğru SEO uzmanı asla hizmetini paket halinde satmaz. Satıyorsa ya SEO uzmanı değildir ya da amacı sadece hızlı şekilde para kazanmak olduğu için sizin web sitenizi analiz etmeden rastgele imleme sitelerinde, sosyal medyada ve çöp haline gelmiş çeşitli web sitelerinde linkinizi ekleyerek SEO yaptığını sanmaktadır. Paket satan arkadaşlar bu yazımı okuduklarında maalesef hoşlanmayacak ve belki de bana saldırılarda bulunacaklar ama ne yazık ki bu bir gerçek.

SEO Uzmanı Nedir?

Google, yandex, bing ve benzeri arama motorlarında web sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlamak ve trafik artırma amacıyla site içi ve site dışı tüm optimizasyon işlemini üstlenen kişiler SEO uzmanı olarak adlandırılır. Maalesef ki bugün sadece backlink eklemeyi öğrenen herkes kendini bu unvan ile tanıtmaktadır.

SEO Fiyatları Ne Kadar?

SEO ücreti paket halinde veya aylık 300-1000 TL gibi ezbere rakamlara yapılacak bir iş değildir. Eğer kişi ya da kişiler sitelerinde örneğin: 1 aylık çalışma 750 TL, A paketi 200 TL, B paketi 450 TL gibi fiyatlar sunuyorsa kişisel önerim uzak durmanızdır. Bulunduğunuz sektör, sitenizin mevcut sırası, sitenizin durumu ve arama motorlarının konsollarında ki durumlar tümüyle analiz edilip yapılacak işlemler sıralanarak fiyat çıkarılmalıdır. Tabi bu aşamada rakip firmalarda mutlaka analiz edilmelidir.

SEO Uzmanı arayan müşterilerin çoğunun yanılgıya düştüğü ve beni oldukça üzen diğer bir konuya değinmek istiyorum. Bana telefon ile ulaşıp SEO hizmeti almayı düşünen kişilerden sıkça duyduğum soru şu “Ne kadar zamanda çıkar?” Bu sorunun sebebi ise “2 ayda ilk sayfa garantisi” gibi sloganlarla hizmet veren arkadaşlar maalesef.

SEO uzmanı olmak için web konularına ve bazı kodlara hakim olmak gerekmektedir. Kodlardan kasıt yazılım bilmek değil tabi ki ama en azından html kodlar bilinmelidir. Çünkü SEO işleminde html kodlarda düzenleme yapılması gerekebilir. Özellikle site hızlandırma çalışmalarında bunun oldukça önemli bir yeri vardır.

SEO Uzmanı olmak için ya da olanların sahip olması gereken bazı kriterleri özetle sıralamak gerekirse;

– 5 yıllık bir tecrübesi olmalıdır
– Organik çalışmalar gerçekleştirmelidir
– Referansları bulunmalıdır
– Google ya da yandex webmaster araçlarına hakim olmalı
– Rakipleri analiz etmeli
– Kendine göre belli başlı doğal teknikleri olmalı
– Mezuniyetin önemi yoktur. Çünkü üniversitelerde SEO uzmanlığına dair bir branş yoktur. Bir çoğu alaylıdır. Örneğin karşınızda iki seo uzmanı var diyelim. Birinin lise mezunu diğerinin bilgisayar mühendisliği mezunu olduğunu varsayalım. Yaptığı çalışmaları bilip görmeden lise mezununa bir şey bilmiyordur düşüncesiyle yaklaşmak haksızlık olur.
– Özgün çalışmalı ve asla içeriklerde kopya kullanmamalı.
– Sitenin üst sıralarda çıkması için belli bir zaman vermemeli.
– Paket fiyatı vermemeli
– Domain ve hosting yönetimi hakkında bilgisi olmalı

Garantili SEO (ilk sayfada çıkma) Çalışması

Başlığı bilerek böyle yazdım ki arayan insanlar bilgi sahibi olsunlar. Çoğu uzman insanlara biz arama motorlarının iş ortağıyız sizi kesinlikle üst sıralara taşırız ve asla düşmenize izin vermeyiz gibi garantiler sunmaktadır. Bu kişi ya da firmalara asla ve asla prim vermeyin ve çalışmayın. Hiç kimse sizin kalıcılığınız için bir garanti veremez. Bu su tesisatı yapan birinin benim yaptığım tesisattan asla kaçak olmaz demesinden farksız bir durum değildir. Gün gelir o boruda bir problem olur ve su kaçağı gerçekleşir. Arama motorlarında da bir algoritma değişikliğine gidilir ve sitenizin sıralaması değişir.

Ancak doğal yöntemlerle çalışan uzmanların ilgilendikleri web siteleri bu algoritma sonucunda çoğunlukla kötü etkilenmez. Çünkü başta google olmak üzere diğer tüm arama motorları doğallığa önem verirler. Dolayısıyla doğal çalışmalar yapan bir kişinin emek vermiş olduğu site negatif yönde kolay kolay etkilenmez. Ancak işini bilen bir seo uzmanı size garantili seo yapıyoruz 3-5 sene kesinlikle sıralamanız değişmez demez, diyemez.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Bu mesleğe sahip olmak için izlemek yetmez. İzlemek, okumak, çalışmak ve uygulamak gerekir. Kimse SEO uzmanı olamaz diye bir şey yoktur. Bu konuda bazı arkadaşlar kibir ve hırs ile çok iyi bilgisi olmayan arkadaşları yerebilir. Tüm SEO uzmanları mutlaka vakti zamanında çeşitli hatalarla karşılaşmış, ceza yemiş veya herhangi bir yanlıştan dolayı tüm emeğini hiçe saymış olabilir. Dolayısıyla uygulamadan, test etmeden, öğrenmeden kolay kolay seo yapıyorum demek doğru olmaz.

SEO uzmanı olmak için öncelikle web konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Az önce de bahsettiğim gibi temel html kodlarına domain ve hosting yönetimine, webmaster araçlarını kullanmaya hakim olmalısınız. Bu konuları öğrendikten sonra site ya da siteler kurup, çeşitli testler yaparak ve özgün çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Maalesef seo uzmanı nasıl olacağınızın tanımını yemek tarifi yapmak gibi anlatmak mümkün değildir. Bu tamamen sizin düşünce, çalışma ve sonuç alma kabiliyetiniz ile eşit orantılıdır.

Web sitemde bir çok konuda SEO, web tasarım ve wordpress hakkında bilgi paylaşımı yapmaktayım. Bu konuları okuyup, bilgi alabilir ve bazı konuları açık açık öğrenebilirsiniz.

Bu konuma yapılan yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?