WordPress Bakım Hatası (Maintenance) ve Çözümü

WordPress sitenizin ya da eklentilerin güncellemesini başlattığınız sırada sayfayı yeniler, kapatır ya da internet bağlantısında bir problem yaşarsanız sitenize ve kontrol paneline giremez aşağıda ki hatayı alırsınız.

Zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil. Bir kaç dakika içinde tekrar kontrol edin.

Bu hata ile karşılaştığınızda ne siteniz nede admin paneliniz açılmaz, dolayısıyla herhangi bir işlem gerçekleştiremezsiniz.

Bu doğrultuda yapmanız gereken ya cPanel’e giriş yapıp Dosya Yönetici / File Manager üzerinden işlem yapmalı ya da FTP programıyla web hostunuzun FTP’sine bağlanmanız gerekmektedir.

FTP’ye bağlandığınızda wordpressin kurulu olduğu dizinde yani wp-content, wp-admin, wp-includes klasörlerinin bulunduğu dizinde .maintenance isminde ki dosyayı silmeniz gerekmektedir.

Eğer cPanel’den yapmak istiyorsanız File Manager (Dosya Yöneticisi) sekmesine tıklamalısınız. Karşınıza root dizin gelecektir buradan public_html sekmesine tıklayın. Eğer siteniz ana dizinde kurulu ise karşınıza wordpress klasör ve dosyaları gelecektir. Bu listede en üstte klasörlerin altında .maintenance dosyası olmalı. Eğer görmüyorsanız gizli olduğu içindir. Bu yüzden öncelikle sağ üst köşede bulunan “Ayarlar” butonuna tıklamalısınız. Açılan küçük pencerede ki “Gizli Dosyaları Göster (dotfiles)” alanına bir tık atmalısınız. Bu sayede gizlenmiş dosyalar karşınıza gelecektir. Artık .maintenance dosyasını gördüğünüze göre üzerine sağ tıklayıp sil yapabilirsiniz.

Artık siteniz aktif şekilde yayında olacaktır.

Eğer FTP bilgilerini bilmiyorsanız ya da ben yapamam diye düşünüyorsanız merak etmeyin. Siteniz muhtemelen 15-20 dakika sonra kendiliğinden açılacaktır.

Bu konuma yapılan yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?