WordPress URL Kısmından Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?

WordPress sitelerimizde kalıcı bağlantı yapısı bildiğiniz gibi tarih gibi bilgiler içermektedir. Kategori bağlantılarında standart url siteismi.com/category/kategori-ismi şeklinde olmaktadır. Dilersek bu category yazısını değiştirerek farklı bir isim verebiliyoruz. Ancak bu kısmı kullanmak istemeyen bir çok site sahibi var çünkü URL’nin gereksiz uzun olması SEO yönünden negatif bir etki sağlamaktadır.

Bu sebeple aşırı uzun URL’lerden kaçınmak için category yazısını kaldırmak isteriz. Bunun için No Category Base (WPML) eklentisi kullanabilirsiniz.

Eklentiyi yüklemek için sitenizin wp-admin panelinde sol tarafta yer alan Eklentiler sekmesinin üzerine gelin ve açılacak olan menüden “yeni ekle” sekmesine geçiş yapın.

Sağ üst kısımda yer alan arama çubuğuna “No Category Base” yazın.

wordpress category yazısı nasıl kaldırılır

Görselde gördüğünüz gibi listede “No Category Base (WPML)” eklentisi çıkacaktır. Yanında ki “Şimdi Kur” butonuna tıklayın ve kurulmasını bekleyin. Eklenti kurulduktan sonra “etkinleştir” butonu çıkacaktır. Etkinleştir butonuna tıkladıktan sonra herhangi bir ayar yapmaya gerek kalmadan category sayfalarının url’sinden category yazısının tamamen kalktığını göreceksiniz. Artık kategorileriniz siteismi.com/kategori-ismi şeklinde açılmaya başlayacaktır.

Örnek olarak benim sitemde ki kategorilere bakabilirsiniz.

https://www.kadirkarabulut.com.tr/category/wordpress değil https://www.kadirkarabulut.com.tr/wordpress şeklindedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?