7.654 okuma

WordPress Yorum Kısmından URL’ler Toplu Şekilde Nasıl Kaldırılır?

Vakti zamanında web sitenizde yorum kısmında URL yazılmasına izin veriyordunuz ancak bu bir süre sonra suistimal edilmeye başlandıysa yorum kısmında ki verilen URL’leri toplu bir şekilde silmek isteyebilirsiniz.

Geçmişte sitelerini üst sıralara taşımak istyen bir çok kişi her bulduğu sitenin yorum kısmında teşekkürler, sağolun, eyvallah ya da benzeri yorumlar yaparak URL kısmına web sitesi adreslerini yazmaktaydı. Ancak bu çığ gibi büyüyerek içinden çıkılmaz bir hal almaya başladıktan sonra site sahipleri bu duruma bir dur demek için sitelerinde ki yorum kısmından url kısmını kaldırdı ya da yorumları onaylarken manuel bir şekilde silmeye başladı.

Bir çok kişi ise yorumların tümüne o zamanlar onay verdiği için kaldırma isteği duydu ve duyuyor. Zaten artık google ve diğer arama motorları da yorum link çılgınlığına karşı önlemler almış durumda..

WordPress sitenizde yorumlarda bir çok web adresi mevcutsa aşağıda ki sql sorgusunu, PhpMyAdmin’den çalıştırarak tüm URL’leri toplu bir şekilde kaldırabilir.

UPDATE wp_comments SET comment_author_url = ”;
(Not: sonda ki tırnakları shift + 2 tuşlarına basarak iki adet yapmalısınız.)

Yorumlarda URL kısmı olmasını istemiyorsanız WordPress Yorumlarda URL Kısmı Kaldırma başlıklı yazıma geçebilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?