1.129 okuma

Yeni Bir Domaine 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Sitenizi şu an kullanmakta olduğunuz alan adından farklı bir alan adına taşımak isteyebilirsiniz. Bazı site sahipleri bu işlemi daha iyi bir alan adı buldukları zaman isteyebilir ya da çoğunlukla ceza yiyen arkadaşlar domainlerini farklı alan adlarına taşıyarak cezayı aşmak isterler.

Aşağıda anlatacaklarımı harfiyen ve eksiksiz yapmanız gerekir. Öncelikle mutlaka sitenizin yedeğini doğru bir şekilde tamamen aldığınızdan emin olun. Ne olur, ne olmaz. Herhangi bir durumda tekrar eski haline almanız gerekebilir.

Öncelikle yeni aldığınız alan adına ait bir hosting temin edin ve sitenin tüm yedeğini bu hostinge atın. Fakat eski hostingi kapatmayın. Çünkü ileri ki aşamada .htaccess dosyasında yapmamız gereken bazı işlemler olacak. Bunun için eski sitenize ait olan hostingi kapatmamanız gerekmektedir.

Tüm yedeğinizi attığınızı varsayarak devam edelim.

Yeni sitenize ait olan hostinginizin cPanel’ine giriş yaparak öncelikle aşağıda ki SQL kodlarını çalıştırmamız gerekmektedir.

Options tablosunda yer alan eski URL’leri yeni URL ile değiştirmek için ilk çalıştırmamız gereken SQL kodu.

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, ‘http://www.eskisite.com’, ‘http://www.yenisite.com’) WHERE option_name = ‘home’ OR option_name = ‘siteurl’;

Konularda herhangi bir problem çıkmaması açısından ikinci çalıştırmamız gereken SQL kodu.

UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, ‘http://www.eskisite.com’,’http://www.yenisite.com’);

Bu iki SQL koduda çalıştırdığınızda artık yeni url ile sitenize ve konulara sorunsuz giriş sağlayabilirsiniz. Ancak bu 301 yönlendirmesinin tamamlandığı anlamına gelmemektedir. Sadece yeni sitenizi aktif etmiş oldunuz. Sitenizde bulunan resimlerinde sorun çıkarmaması için üçüncü olarak aşağıda ki SQL kodunu çalıştırmanız gerekmektedir.

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, ‘http://www.eskisite.com’, ‘http://www.yenisite.com’);

Şimdi yeni sitemiz tamamen aktif ve sorunsuz şekilde çalışır duruma geçti. Artık eski URL’yi yeni URL’ye yönlendirme zamanı. Bu şekilde arama motorlarından ya da direk olarak sitenize giriş yapmak isteyen ziyaretçiler eskiurl.com şeklinde girdiklerinde yeniurl.com karşılarına çıkacak ve siz herhangi bir hit kaybı yaşamayacaksınız.

Ancak yönlendirme esnasında bir kaç gün sitemiz google’dan tamamen kaybolabilir ya da sıra kaybı yaşayabilir. Bu tamamen google’ın inisiyatifinde bir durumdur, telaş yapmanız yersizdir.

Eski sitenize ait olan .htaccess dosyasına aşağıda ki kodu eklemelisiniz.

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?kadirkarabulut.com$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$ https://www.kadirkarabulut.com.tr/$1 [R=301,L]

Bu kod eski sitenize girmeye çalışanları yeni sitenize yönlendirecektir. eskiurl.com girişi yaparak olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ancak doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olmak için httpstatus sitesini kullanabilirsiniz. Siteye girip url ismini yazdığınızda karşınıza şu şekilde bir görüntü çıkması gerekmektedir.

Gördüğünüz gibi bu sitede kadirkarabulut.com adresinin 301 ile kadirkarabulut.com.tr’ye daha sonra yine 301 ile https yapıldığını ve 200 kodu ile sitenin doğru bir şekilde açıldığını görmektesiniz.

Bu site üzerinden eski url’nizi tarattığınızda 301 ve 200 etiketlerini görüyorsanız yapılması gereken tüm adımları doğru bir şekilde yaptığınız anlamına gelmektedir.

Son olarak site adresi değişikliğini Google’a bildirme zamanı. Bunun için yeni sitenizi webmaster tools’a ekleyerek doğrulamanız gerekmektedir. Eski sitenizde aynı webmaster tools panelinde doğrulanmış olmalıdır.

Webmaster tools’ta eski sitenize ait olan mülke giriş yapın ve sağ üstte ki çark işaretine tıklayarak adres değişikliği sekmesine tıklayın.

Adres değişikliği sekmesine tıkladığınız zaman karşınıza 4 adımlı bir sayfa gelecektir. Bunları sırasıyla açıklayalım.

1. Doğrulamış olduğunuz yeni sitenizi seçmenizi isteyecektir. Eğer doğruladıysanız bu kısımdan seçmeniz gerekmektedir. Doğrulamadıysanız doğrulayarak tekrar bu aşamaya gelebilirsiniz.

2. Denetleme kısmı. Yaptığımız işlemleri google burada son kez denetler ve herhangi bir sorun yoksa kabul eder. Eğer sorunlu bir kısım varsa size hata gösterecektir. Kontrol edip sorunlu yer veya yerleri düzelterek denetle yapmalısınız.

3. Her iki sitede de doğrulama yöntemlerinin olup olmadığı kontrol edilmektedir. Onayla butonuna basarak kontrol edilmesini sağlayın. Herhangi bir sorun yoksa “gönder” butonuna basın ve işlemi bitirin. Eğer hata verdiyse iki siteninde doğrulamasını kontrol edin. İşlemlerin tümü yapıldığında aşağıda ki gibi olacaktır.

Gönderildi
Site taşıma isteğiniz başarılı oldu.
Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız isteği geri alabilirsiniz.

Webmaster Tools’tan yeni sitenizin site haritasını eklemeyi unutmayın.

Siteniz artık yönlenmiş oldu, bir kaç gün içinde tamamen oturacak ve eski halini alacaktır.

Hayırlı olsun.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?